ברוכים הבאים לברלין

ברוכים הבאים לעיר הבירה הסקסית והייחודית ביותר באירופה!

העיר שבה מתחת לכל אבן, סיפור. הנערה המתבגרת והמרדנית של גרמניה השמרנית – ברלין ברלין ברלין.

אחרי כעשור שאני חי בברלין, חווה אותה כל יום מחדש אם זה דרך עיניהם של המטיילים איתנו בסיורים, דרך המשפחה שלי שחייה כאן ואני עצמי כמהגר אני יכול לומר בכנות וודאית כי ברלין אולי לא העיר הכי יפה שאני מכיר אבל היא ללא ספק אחת הערים הסקסיות, הגדולות והמעניינות ביותר באירופה, בירת גרמניה ואחת הערים העתיקות שלה.

ברלין נחשבת היום לאחת מהערים המרגשות ביותר בעולם. ההיסטוריה שלה שזורה ברגעים החשובים ביותר בהיסטוריה המודרנית; והעבר שלה הוא שילוב מרגש של תרבות חדשנית, סוגיות זהות מורכבות ושימור אתרים היסטוריים. ברלין, מיוחדת במינה, עומדת במרכז האירועים המרכזיים של המאה ה20.

ברלין העכשווית היא עיר של צעירים מכל העולם, היא בירת ה"קול" של אירופה ויש בה אין ספור ארועי אמנות ותרבות מכל הסוגים והמינים.

היא עיר פתוחה וליברלית עם אנשים מלמעלה מ-180 לאומים שונים.

יש בה כמעט 200 מוזיאונים שונים (לא כולל מאות גלריות), כמה מהמועדונים הנחשבים בעולם נמצאים בברלין ביניהם מועדון הברגהיין שהפך לשם דבר עולמי.

יש גם אין ספור אטרקציות למשפחות ולילדים וכל זאת במחירים סבירים ונגישים בהרבה מכמה בירות אירופיות אחרות.

הנה כמה נקודות חשובות שכל תייר בעיר פשוט חייב לדעת.

מה הגודל של ברלין?

ראשית היא ענקית! 891 קמ"ר, וכדי לסבר את האוזן אני מדבר על כ-17 פעמים תל-אביב, 9 פעמים פריז וארבע פעמים אמסטרדם. חיים בה כ-שלושה וחצי מליון תושבים וכמליון מהם זרים. היא בירת האתאיזם של אירופה כולה, כ-60% אחוזים מוגדרים פה אתאיסטים אשר מאמינים בנייקי, אדידס, פומה, יוניקלו, ברשקה, זארה, H&M וכו' (:

20% אחוזים נוצרים פרוטסטנטים, 10% אחוזים נוצרים קתולים, 9% אחוזים מוסלמים, 0.5% אחוז יהודים ואל אחד.

ברלין היא עיר שטוחה ולכן אהודה מאוד על רוכבי האופניים, כמה פעמים בשנה מקיימים פה מרתונים וחצאי מרתונים, היא ירוקה ומזג האויר החמים והנוח בקיץ מוציא החוצה גם את הנודיסטים.

אז רשמו לעצמכם, להגיע לברלין תמיד בין חודשים מאי ועד ספטמבר  – ציצים ונקניקיות בכל מקום (:

קצת רקע כללי

גרמניה מורכבת מ-16 מדינות פדרציות שמתנהלות כמו המדינות בארה"ב. כולן כפופות לחוקי הפרלמנט, אבל לכל אחת ייצוג וחוקים משלה. ברלין היא אחת מהמדינות הללו ולמעשה היא אחת מתוך שלוש ערים שמוגדרות כערי מדינה: ברמן, המבורג וברלין.

במאה התשיעית לספירה מגיעים לאזור שבטיים סלביים נודדים ומחליטים באופן טבעי להתמקם ליד מקורות מים. נוסדים שני כפרים מעבר לנהר שנקרא שפרה SPREE ובעברית שיפרה, הכפר הראשון נקרא קלן והשני נקרא ברלין. התאריך הראשון המתועד שבהם הכפרים הללו מופיעים בכתוב (בספרים) הוא בשנת 1244. בשנת 1307 מתאחדים שני הכפרים, בונים גשר ואפילו בית עירייה משותף ונקראים פשוט ברלין. ב-1411 מגיעים לכאן משפחת אצולה לשושלת ההוהנצולרן – בית מלוכה גרמני שמקורו בבוואריה שבדרום גרמניה ומכתירים עצמם למשפחה השולטת. הם נשארים בשלטון 507 שנים עד 1918 סוף מלחמת העולם הראשונה.

מקור השם ברלין ובטח ראיתם למי שביקר כאן בעבר או מי שיבקר כאן בהווה, דגלים ובובות של דובים, דוב בגרמנית כמו באנגלית זה בר BEAR אז זהו שלא. זה מה שהגרמנים רוצים שכולם יחשבו. משמעות השם היא במילה הסלאבית העתיקה ברל שמשמעותה – ביצה. הברלינאים כמובן לא רוצים משמעות כזו לעירם וגם חשבו על כל חנויות המזכרות בעיר שיתקשו למכור בובות של ביצה ולכן החליטו על המשמעות הנעימה יותר – הדוב.

12 שכונות לברלין:

ברלין מחולקת ל-12 רבעים וכל רובע פיתח לעצמו אופי, אוכלוסיה ואטמוספרה שונה, לדוגמא:

מיטה MITTE –

האזור התיירותי של ברלין ובו ממוקמים המוזיאונים הרבים ואתרי ההיסטוריה השונים כמו שער ברנדנבורג, אונטר דן לינדן, האקשר מרקט, אנדרטת השואה, צ'ק פוינט צ'ארלי וכמובן מרכז הקניות הגדול והזול של ברלין – אלכסנדר פלאץ .

שארלוטנבורג

CHARLOTTENBURG – האזור היוקרתי והבורגני של ברלין. מתאפיין בשדרה הנוצצת המלאה בבוטיקים וחנויות יוקרה , קודאם או בשמה המלא קורפוסטנדאם, השאנז אליזה של ברלין. הרובע הזה שנמצא במערב היווה בעבר את המרכז החשוב בברלין, אני טוען שהוא עדיין, וניתן למצוא בו שילוב של בתי קפה שמזכירים את תקופת הזוהר משנות ה-30 וה-40, הכלבו היוקרתי קה.דה.ווה. מרכז ביקיני החדש, כנסיית הזכרון, גן החיות העתיק בעולם עם למעלה מ-20,000 פרטים, ארמון שרלוטנבורג והר השטן.

קרוייצברג KREUZBERG

הרובע המאופיין באוכלוסיית המהגרים שבו. תמיד כשאנו מבקרים במקום במהלך הסיור האלטרנטיבי שלנו אנשים נדהמים לשמוע כי האזור משויך למה שהיה פעם מערב העיר. האווירה הצבעונית והפרועה משהו מזכירה יותר את מזרח העיר. שילוב של סטודנטים ואמנים, קבוצות אנרכיסטיות ומהגרים יוצרות ברובע משהו אחר אשר מתקיים וחי בחוקים משלו ובועט בכל מוסכמה של העיר. כאן חיי הלילה גולשים לבוקר שאחרי – גורליצר פארק, כאן נערכים שווקי אוכל ואומנות צבעוניים יותר – אורניין פלאץ, כאן ניתן למצוא עולם אחר, חדש ומשונה.

פרנצלאואר ברג PRENZLAUER BERG –

אחת מהשכונות המגניבות ביותר בעיר, סווגה בהתחלה כשכונה למעמד הפועלים אך בבתיה שוכנו אינטלקטואלים, אמנים וסטודנטים. לאחר נפילת החומה מרבית הבניינים בשכונה ריקים וקבוצות של אמנים אנרכיסטיים פולשים לבניינים ומקימים קומונות אחרי קומונות עפ"י אורח חיים סוציאליסטי אידיאליסטי, מאז ועד היום השכונה הופכת להיות מחתרתית וקיצונית באופייה. סקווטים (בניינים שפלשו אליהם) ובהם גרים אקטיביסטים, אנרכיסטים ופנקיסטים לצד אמנים צעירים וסטודנטים עם הגלריות ובתי הקפה שלהם. בשנים האחרונות נדלניסטים רבים שזיהו את הפוטנציאל של השכונה קנו בניינים, שיפצו אותם והתקינו בהם מערכות מודרניות שבעקבות כך גרמו למחירי הדיור בשכונה לעלות בצורה משמעותית מה שגורם לג'נטריפיקציה – תושבים עשירים יותר עוברים לשכונה (יאפים) והיא הופכת אט אט לשכונה הכי מבוקשת והכי היפית בברלין. כ-40.000 אלף תושבים יוצאים ונכנסים אליה כל שנה.

תיירות

תיירות מהווה את אחד ממקורות ההכנסה הגדולים ביותר לעיר. עפ"י נתון של ה-ITB משרד התיירות הגרמני, ביקרו בברלין במהלך שנת 2016 למעלה מ-26 מיליון תיירים. העיר מהווה מרכז כלכלי המייצר בשנה יותר מ-120 מיליארד אירו. בניגוד לערי בירה אחרות באירופה כמו לונדון, פריז ואמסטרדם, ואפילו בתוך גרמניה עצמה, עלות המחייה בברלין נחשבת מהזולות והנמוכות ביותר. לא פלא שבשנים האחרונות העלייה בהשקעות הנדל'ן מצד הישראלים עולה וגוברת בקצב מדהים. שכר הדירה בברלין למשל הוא כשני שליש מפרנקפורט או חצי ממינכן. ולמרות הנתונים הללו ברלין מחזיקה בתואר של העיר הענייה ביותר בגרמניה עם חוב חיצוני של כ-60 מיליארד אירו ושיעור האבטלה בה הוא מהגבוהים שבגרמניה כ-11% אחוזים של מקבלי קצבאות סעד. וזאת כמובן בגלל שלאחר איחוד ברלין וגרמניה כמובן בשנות ה-90, ברלין מקבלת גיבנת בצורת חוב של המזרח שדילל את קופת המדינה והשאיר אותה חסרת כל.

תחבורה ציבורית ונגישות

החברה המנהלת את התחבורה הציבורית בברלין נקראת BVG והיא נוסדה ב1928. היא כוללת רשת יעילה ביותר של רכבות עיליות, רכבות תחתיות, אוטובוסים, טראמים (הרכבת הקלה) ואפילו סירות. יחסית לרשתות תח"צ בערים גדולות בעולם היא די זולה ומאוד נוחה לשימוש. כמעט בכל תחנה יש גישה לנכים. כשקונים כרטיס הוא תקף לשעתיים ואפשר לנסוע איתו בכל סוגי התחבורה. ישנן כמובן גם אפשרויות של כרטיס יומי, שבועי, חודשי ושנתי במחירים סבירים. בברלין משתמשים בשיטת האמון, אפשר לעלות לרכבת מבלי לשלם אבל סומכים על הנוסעים שיקנו כרטיס ויחתימו אותו, יתקפו אותו. מדי פעם נערכים ביקורות פתע ומי שנתפס משלם במקום קנס של 60 אירו. ישנן 166 תחנות של הרכבת העילית ה-אס S באן, 173 תחנות תחתיות ה-U באן, 377 תחנות טראם ויותר מ-2700 תחנות אוטובוס.

לסיכום

חופשה בעיר הנפלאה הזו תאפשר לתייר הישראלי ליהנות ממגוון רחב של טיולים וסיורים, לספוג תרבות ולבקר ביותר מ-200 מוזיאונים, לאכול אוכל טוב משלל טעמים וריחות במסעדות איטלקיות, אסייתיות, גרמניות וגם מסעדות כשרות שמתחילות להופיע בעיר יותר מבעבר.

כמו-כן הופעות בין לאומיות, פסטיבלים בנושאים שונים הפוקדים את העיר כל השנה, ארכיטקטורה מגוונת , חיי לילה פרועים במיוחד, אמנות עכשיווית עם שלל גלריות, אלפי אטרקציות לכל המשפחה והכול באווירה חמימה וחייכנית והכנסת אורחים גרמנית טיפוסית – נימוסית (:

לכן חופשה בברלין היא חוויה עשירה, מהנה ובלתי נשכחת.

מה תמצאו בדף?